Osnovne karakteristike metodike fizičkog vaspitanja 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 22 | Nivo: Učiteljski fakultet

snovne karakteristike nastave, izbor nastavnih sadržaja, metodička uputstva ( Drugi razred )
Imajući u vidu osobenosti ovog uzrasta, a prvom redu ubrzan rast, potrebno je sredstvima fizičkog vaspitanja uticati na to da se uporedo sa rastom u optimalnoj meri razvija i mišićni sistem, kao i svi unutrašnji organi i sistemi. U ovom periodu dečjeg razvitka posebnu pažnju treba posvetiti razvoju i usavršavanju manipulativnih i lokomotornih pokreta, s obzirom na još uvek izražene,tzv. suvišne pokrete i neracionalno trošenje energije. Pravilno odabranim i primenjivim sredstvima fizičkog vaspitanja i dalje uticati na učvršćivanje zdravlja, razvoj higijenskih navika, razvoj osnovnih komponenti motoričkih sposobnosti, kao i na ukupan razvoj ličnosti. Ciljevi i ishodi nastave se velikoj meri poklapaju sa zahtevima prethodnog razreda, s tim što su oni sada u izvesnoj meri uvećani. Postavljeni ciljevi i ishodi će se realizovati kroz redovne časove fizičkog vaspitanja ( tri puta sedmično ) kao i rada u vannastavnim aktivnostima.
1.1.
Izbor sadržaja za redovne sadržaje
U primeni nastavnih sadržaja u uvodnom delu časa u drugom razredu nema značajne razlike u odnosu na prvi razred. Igre su elementarne forme kretanja treba i dalje da predstavljaju osnovni sadržaj ovog dela časa, s tim što su sada zahtevi u izvesnoj meri uvećani, s obzirom na veće psihofizičke mogućnosti dece ovog uzrasta.
2
by Aljabak
Primeri vežbi i igara za uvodni deo časa hodanje sa oponašanjem, hodanje na razne načine ( sa promenom brzine, promenom tempa, na prstima, petama, i sl ), trčanje kombinovano sa hodanjem, trčanje uz razne zadatke ( skočiti, okrenuti se, preskočiti prepreku, čučnuti, sesti i sl. ), hodanje i trčanje kombinovano sa drugim prirodnim oblicima kretanja ( puzanje, penjanje, provlačenje ). Primeri za pripremni deo časa Sadržaj ovog dela časa su vežbe oblikovanja koje se po sadržaju, formi i metodu primenjivanja ne razlikuju bitno u odnosu na vežbe oblikovanja iz prvog razreda. Intenzitet vežbanja trebalo bi u izvesnoj meri da bude veći, što znaći da se pri primenjivanju ovih vežbi može dati veći broj ponavljanja i uz življi tempo. I sada će se u najvećoj meri koristiti vežbanje uz oponašanje radnji, pokreta, kretanja ljudi, životinja, mašina, mada je sve više nastavnikovog demonsriranja.
1.2. Vežbe za trup
1. Kosimo travu. Stav raskoračni, ruke u predručenju. Uz blagi pretklon pruženim rukama činiti pokrete koje čini kosač prilikom košenja trave. 2. Vetar savija žito. Stav spetni, uzručiti. Izvoditi pokreti rukama i trupom levodesno, napred-nazad, kao kada se klas povija pod naletima vetra. 3. Veslanje čamca. Stav sedeći, na tlu ili švedskoj klupi, ruke u priručenju. Ići u pretklon sa predručenjem, zatim uspravan stav, nagib nazad i zaručno zgrčen. 4. Brada – koleno. Stav sedeći, noge zgrčene, zaručiti i osloniti se rukama o tle. Dohvatiti naizmenično bradom levo, pa desno koleno.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!